Sülük Tedavisi Nasıl Uygulanır

Hastalığın bulunduğu bölgeye sülük bırakarak sülüğün gelişi güzel emmesi, halk arasında yaygın olarak kullanılan yanlış bir uygulamadır.

 

Her hastalığın tedavi noktası ve tekniği farklıdır. Uygulanacak sülük sayısı ve seans aralıkları hasta ve hasta durumuna göre degişir.

Sülüğün uygulanacağı bölge ıslak (kimyevi ürün barındırmayan) bir bezle silinir.
Şırınganın ucunu keserek deposuna sülüğü yerleştiriniz. Hangi bölgeye uygulamak istiyorsanız şırınganın ucunu ısırmasını istediğiniz bölgeye tutunuz. Isırma işlemi gerçekleştikten sonra yavaşça şırıngayı alınız
Sülüğün başını tedavi edilecek yere yönlendiriniz. Çabuk ısıracaktır. Ama ısırmıyorsa kullanılmamış enjektör ignesini ısırmasını istediğiniz bölgeye hafifçe batırarak kan akmasını sağlayınız. Sülük kanın olduğu yere gelip ısıracaktır. Eğer hala ısırmıyorsa başka bir sülük kullanmanızı öneririz.


Sülükler doyup kendiliğinden bırakıncaya kadar müdahale edilmez. Bir kere kullanılan sülük tekrar kullanılmaz.
Sülük ısırdıktan sonra iyice şişinceye kadar ısırdıgıı yerde kalmalıdır. Uygulama esnasında sık sık sülükleri kontrol etmekte fayda vardır.
Sülüğün karnını doyurma süresi yaklaşık 45 ila 60 dakikayı bulur , kendi kendine ısırdığıı yerden ayrılır. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışmayınız
Sülüğün ısırdığı bölgede pıhtılaşma geç olacağından kanın durması gecikir. Bölgedeki pansuman ihtiyaca göre yenilenmelidir.


Sülük Uygulaması Sakıncalı Olan Durumlar:

Kanama Diyatezleri (Hemofili gibi)
Aktif Kanama Odağının Varlığı
Ciddi Anemi (Hb < 10)
Cerrahi Girişim Öncesi
Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı
Gebelik ve emzirme durumlarında sülük tedavisi uygulanmamaktadır.


Fiyat Listesi